Bayern Munchen, 8 goluri într-o repriză

0
246

Bayern Munchen a învins pe teren propriu, scor 8-0, pe Darmstadt, în etapa a 9-a din Bundesliga, toate golurile fiind marcate în repriza secundă, iar unul dintre ele a fost reuşit de Harry Kane cu un şut din propria jumătate de teren. Cu Manuel Neuer revenit în poartă după aproape un an de absenţă, Bayern a încasat un cartonaş din minutul 4 (Kimmich), dar până la pauză oaspeţii au bifat şi ei două eliminări. Pentru bavarezi au punctat: Harry Kane (min. 51, 69, 88), Leroy Sane (min. 56, 64), Jamal Musiala (min. 60, 76) şi Thomas Muller (min. 71). Kane a ajuns la 12 goluri înscrise în Bundesliga,

Şi RB Leipzig a făcut scor, pe teren propriu, 6-0 cu FC Koln, goluri: T. Werner 15, Openda 40, 45+3, Raum 43, Sesko 88, Baumgartner 90+1.

Alte rezultate: Borussia Monchengladbach – Heidenheim 2-1 (Plea 4, Fohrenbach 51 autogol / Dinkci 38);

Werder Bremen – FC Union Berlin 2-0 (Knoche 38 autogol, Ducksch 75);

Augsburg – Wolfsburg 3-2 (Tietz 17, Bornauw 79 autogol, Engels 81 / Wind 35, Majer 45);

VfB Stuttgart – Hoffenheim 2-3 (Fuhrich 61, Undav 74 / Promel 5, Weghorst 21, Skov 66);

În clasament, Bayern a trecut, pe primul loc, cu 23 de puncte, dar poate fi depăşită de Leverkusen, care joacă azi, acasă, cu Freiburg, şi egalată de Dortmund, care evoluează la Frankfurt.