Creţu a debutat cu assist în Arabia Saudită

0
144

Alexandru Crețu s-a despărţit de Universitatea Craiova, după trei sezoane petrecute în Bănie, şi a debutat deja la noua sa echipă, Al Wehda, din Arabia Saudită. Jucătorul de 32 de ani a fost prezentat de clubul saudit într-un clip special, în care apare ca un viking, chiar în ziua meciului de pe teren propriu cu Al Orobah, din etapa a doua a primei ligi. Alexandru Crețu a fost introdus în repriza secundă, în minutul 57 şi a oferit pasa decisivă pentru golul decisiv marcat de către Khodari în minutul 90+3, care a adus victoria gazdelor cu 2-1. Pentru Al-Wehda a mai punctat fostul atacant al lui Man United, nigerianul Ighalo, în primul minut, în timp ce pentru Al-Orobah a înscris Al Hanety, în minutul 33. La final, Alex Creţu a sărbătorit alături de noii săi colegi succesul obţinut in extremis, cu contribuţia importantă a românului.

La echipa adversă, Al Orobah, Karlo Muhar, fostul mijlocaş de la CFR Cluj, a fost integralist, el fiind la a doua prezenţă pentru formaţia din Arabia Saudită.

Universitatea Craiova urmează să primească 600.000 de euro în schimbul lui Alex Crețu, conform transfermarkt, jucătorul având un salariu de 700.000 de euro pe an la formaţia saudită. Al Wehda este pe locul 5 după două etape, cu 4 puncte, iar în etapa următoare va juca în deplasare cu Al Ittihad, echipa antrenată de Laurent Blanc, la care evoluează Karim Benzema, Fabinho şi N’Golo Kante.