Premier League: Remiză pe Emirates Stadium

0
5

Fără William Saliba, suspendat, Martin Odegaard şi Calafiori, accidentaţi, dar cu un Bukaio Saka, strălucitor, cel puţin în prima repriză, „tunarii” londonezi au scos doar o remiză (2-2) cu eternii rivali de la Liverpool. Au marcat: Saka (min 9), Mikel Merino (min 43), respectiv Virgil van Dijk (min 18) şi Mohamed Salah (min 81). Arsenal a jucat cu o ardoarea admirabilă, profitând şi de ziua proastă a adversarilor, a condus în două rânduri, dar de fiecare dată s-a văzut egalată. Liverpool a câştigat primul punct pe Emirates, (60.383 spectatori), după sezonul 2021-2022. Arsenal i-a pierdut în repriza secundă pe Gabriel, apoi Jurien Timber, încât a încheiat jocul cu o apărare formată din Thomas Partey, Ben White, Jakub Kiwior şi Myles Lewis – Skety.