Liverpool, noul lider în Premier League

0
3

Liverpool este noul lider din Premier League,  după ce a învins în deplasare, cu 2-1, pe Wolverhampton, într-un meci din etapa a 6-a. “Cormoranii” au deschis scorul prin Konate (45+2), gazdele au egalat prin Ait Nouri (56), apoi Salah a marcat din penalty în minutul 61. Liverpool a depăşit-o pe Manchester City, care a remizat cu Newcastle (1-1), pe St James’ Park. Arsenal Londra s-a impus in extremis pe teren propriu cu 4-2, în faţa lui Leicester City.
Chelsea a trecut cu 4-2 de Brighton, toate cele patru goluri ale londonezilor fiind marcate în prima repriză de Cole Palmer, într-un interval de 21 de minute.

Rezultate:
Newcastle – Manchester City 1-1 Au marcat: Gordon (58 – penalty) / Gvardiol (35).
Nottingham Forest – Fulham 0-1 A marcat: Jimenez (51 – penalty).
Chelsea  – Brighton 4-2 Au marcat: Palmer (21, 28 – penalty, 31, 41) / Rutter (7), Baleba (34).
Brentford – West Ham United 1-1 Au marcat: Mbeumo (1) / Soucek (54).
Everton – Crystal Palace 2-1 Au marcat: McNeil (47, 54) / Guehi (10).
Arsenal Londra – Leicester City 4-2 Au marcat: Martinelli (20), Trossard (45+1), Ndidi CSC (90+4), Havertz (90+10) / Justin (47, 63).
Wolverhampton – Liverpool 1-2 Au marcat: Nouri (56) / Konate (45+2), Salah (61 – penalty)
Duminică sunt programate meciurile Ipswich Town – Aston Villa şi Manchester United – Tottenham.