Alexandru Mitriţă are un parcurs excelent în campionatul chinez, ajungând deja la cinci goluri în patru meciuri disputate în tricoul celor de la Zhejiang Professional. Fostul jucător al Universităţii Craiova a adus victoria echipei sale, scor 3-2, la ultima fază a meciului din etapa a 18-a, de pe teren propriu, cu Wuhan Three Towns, la care evoluează Alexandru Tudorie şi la care a jucat în trecut şi Nicolae Stanciu.
Oaspeţii au deschis scorul în minutul 38, prin autogolul lui Nok Hang Leung, apoi echipa lui Mitriţă a revenit după pauză prin reuşita căpitanului Lucas Possignolo 51 şi cea a lui Wang Yudong 64. A fost din nou egalitate, după ce Park Ji-soo 70 a punctat pentru Wuhan, iar Mitriţă, menţinut pe teren pe tot parcursul jocului, a dat lovitura decisivă, în minutul 90+9, cu un şut la colţul lung, după assist-ul lui Andrijasevic.
De la venirea lui Alexandru Mitriţă, Zhejiang Professional a înregistrat 3 victorii şi o înfrângere, iar atacantul oltean a bifat două „duble” şi acest gol decisiv marcat în prelungiri, plus o pasă de gol, la meciul de debut.
După 18 meciuri din prima ligă chineză, Zhejiang Professional se află pe locul 7, cu 26 de puncte, iar în etapa viitoare va juca în deplasare cu Shenzhen Peng City, pe 3 august.
Alexandru Tudorie a fost şi el integralist pentru Wuhan Three Towns, formaţie aflată pe locul 11, cu 20 de puncte. Liderul ierarhiei este Shanghai Shenhua, cu 44 de puncte,