Performanţă istorică pentru Filiaşi – accederea în sferturile Cupei României

0
528

ACSO Filiaşi – AFC Hermannstadt 6-5 (2-2, 1-1, 1-1).

Au marcat: D. Rogoveanu 44′, I. Crețu 118′ / Sîntean 3′, Călin Popescu 107′.

Lovituri de departajare – Pentru Filiaşi au marcat: Fotescu, Calu, I. Zanfir şi Alin Şerban şi au ratat Vâlcică şi Armăşelu. Pentru Hermannstadt au marcat: Bucuroiu, Pantea şi Petrescu şi au ratat: Sântean, Antoche şi Mino Sota.

ACSO Filiași: Fl. Șerban – Dănescu (I. Zanfir 74′), Ed. Dina (Bubuioc 87′), Vl. Popa, C. Calu (cpt.) – Pencea (Armășelu 74′), Duriță (Ct. Manolache 112′) – Vîlcică, Rogoveanu (I. Crețu 112′), A. Șerban – Al. Fotescu.  Antrenor: Mario Găman

FC Hermannstadt: Muțiu – Buzan (Mino Sota 46′), Antoche (cpt.), Issah, Tomșa – Alhassan (P. Petrescu 69′), L. Niță (C. Popescu 46′) – Chirițoiu (Pantea 46′), Sîntean, Balaure – Plazonja (Bucuroiu 116′). Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru: Mircea Ardelean (Arad).

Filiaşiul, formaţie de Liga a III-a, îşi prelungeşte neverosimil traseul  în Cupa României, ajungând în sferturi, după ce a eliminat şi Hermannstadt, finalista de acum 3 ani a competiţiei şi o pretendentă la revenirea în Liga I. În tururile anterioare ale Cupei, doljenii trecuseră de UTA, Viitorul Pandurii, Vediţa Coloneşti şi CS Cârcea.

Deşi stadionul “Orăşenesc” a fost închis, mulţi microbişti nu s-au împăcat cu ideea, ocupând dealul din preajmă şi câteva locuri strategice lângă gardul arenei şi la vilele din vecinătate. De acolo, cele câteva sute de spectatori „clandestini” au avut ce vedea, fiindcă meciul a avut ritm şi a debutat furtunos. Avizaţi de păţaniile altor favorite la Filiaşi, sibienii  au intrat montaţi şi Andrei Sântean, „olimpicul” lui Rădoi la Tokyo, a penalizat ieşirea puerilă a portarului Florin Şerban. Apoi, filieşenii au ignorat diferenţa de nivel şi au preluat controlul partidei, având patru ocazii mari de egalare. Repriza avea să aibă un scor echitabil, 1-1, după execuţia impecabilă a lui Daniel Rogoveanu, din lovitură liberă de la 18 metri, la care Muţiu nu putea interveni şi dacă n-ar fi avut soarele-n ochi.

Partea secundă a aparţinut oaspeţilor, dar ocazii n-au prea creat oamenii lui Măldărăşanu. Deşi epuizată fizic, Filiaşiul a împins meciul în timpul suplimentar, iar în minutul 107 Călin Popescu a răzbătut prin defensiva olteană extenuată şi l-a executat pe portarul Şerban. Deşi istoviţi, oltenii au refuzat să moară şi au încercat încă o dată să egaleze, să mai dea o ultimă lovitură, pentru a încununa acest traseu istoric în Cupă. Iar ultimul intrat, Ion Creţu, a reuşit minunea, după o acţiune realmente superbă a Filiaşiului. La lovituri de departajare, portarul Florin Şerban, de numai 20 de ani, a fost eroul echipei sale, apărând trei penalty-uri şi a contribuit decisiv la calificare.