Jocurile Olimpice de la Tokyo (Basket M): Franţa – mare surpriză!

0
477

Pentru prima dată în istoria Jocurilor Olimpice, reprezentativa de basket a Franţei s-a impus la Saitama în faţa ultrafavoritei reprezentative a SUA la basket masculin (83-76), graţie în primul rând, unui fabulos Evan Fournier. Scorul a avut o evoluţie interesantă: 15-22; 22-23, 25-11, 21-20. Cu un minut şi 33 de secunde înainte de final, reprezentativa SUA conducea cu 74 la 73. Cu 57 de secunde înainte de final, Franţa a luat conducerea (76-74), printr-o aruncare de 3 puncte a lui Evan Fournier. Şi până la final americanii n-au mai reuşit să întoarcă jocul. Cu 3 înfrângeri, în tot atâtea meciuri de pregătire lipsiţi de aportul lui Frank Ntilikina, menajat pentru o lejeră întindere musculară, francezii au produs o mare surpriză. Americanii cedaseră, în două partide de verificare, în faţa Nigeriei (87-90) şi Australiei (83-91). Francezii aveau o singură victorie în faţa team USA în sferturile de finală ale CM 2012 (89-79). Selecţionerul american Greg Popovich a declarat după meci că „Franţa este o echipă sacră”. Iată componenţa grupelor la actuala ediţie a Jocurilor Olimpice. Grupa A: Iran, Cehia, Franţa, SUA. Grupa B: Germania, Italia, Australia, Nigeria. Grupa C: Argentina, Japonia, Spania, Slovenia. Rezultate tehnice: Iran – Cehia 78-84, Germania – Italia 82-92, Australia – Nigeria 84-65, Slovenia – Argentina 118-100.