Cupa Mondială: Portugalia la un pas de… agonie

0
296

Se intrase deja în minutele de prelungire ale partidei Portugalia – Ghana şi lusitanii conduceau (3-2) pe stadionul 974 din Doha (42.662 spectatori). Marcaseră Cr. Ronaldo (min. 65 – pen.), Joao Felix (min. 78), Rafael Leao (min. 80) respectiv Andre Ayew (min. 73) şi Osman Bukari (min. 89). Finalul era pe muchie de cuţit, cu ghanezii încredinţaţi că pot egala. Speranţele lor erau relansate. Şi şansa le-a surâs în min. 90+10: portarul lusitan Diogo Costa, de la FC Porto, avea balonul şi urma să degajeze. N-a observat că în spatele său se afla atacantul ghanez Inaki Williams, răsărit parcă din pământ. Şi-a aşezat balonul pe gazon pentru a-l degaja cu piciorul, dar i-a fost… „furat”. Din fericire pentru lusitani atacantul ghanez a alunecat pe gazon în momentul în care putea egala. Lusitanii au scăpat miraculos de o egalare care părea neverosimilă şi se află pe primul loc în grupa H în cadrul căreia luni vor întâlni Uruguayul în cadrul unei revanşe, de la ediţia precedentă. Antrenorul Fernando Costa care a văzut multe şi-a pus mâinile în cap. O victorie mică, graţie unui noroc orb, fiindcă penalty-ul acordat la deschiderea scorului a fost în urma unui contact lejer, la nivelul genunchiului între Cristiano Ronaldo şi fundaşul Salisu. Dar arbitrul american Ismail Elfath a judecat altfel lucrurile şi VAR-ul nu a intervenit.