Arestări într-un dosar de trafic de persoane. Victima, o minoră de 15 ani

0
2
Polițiști ai Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Craiova, împreună cu procurori D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Craiova, au documentat activitatea infracțională a patru persoane, cu vârste cuprinse între 18 și 56 de ani, cercetate pentru trafic de minori.
În luna octombrie 2025, persoana de 18 de ani, profitând de starea de vădită vulnerabilitate a unei victime minore (15 ani), instituționalizată, lipsită de protecția unei familii și prin inducere în eroare (promisiuni de conviețuire), ar fi recrutat-o și adăpostit-o în locuința persoanei de 56 de ani, în scopul exploatării sexuale.
De asemenea, alți doi indivizi (19 și 23 de ani), în înțelegere cu cel de 18 ani, ar fi exploatat sexual victima în diverse locații din municipiul Craiova, în apartamente închiriate în regim hotelier, dar și în diverse amplasamente din zona rurală a județului  Dolj.
Prin acte de violență fizică și psihică, minora ar fi fost determinată să practice prostituția în interesul persoanelor cercetate, acestea însușindu-și sumele de bani provenite din activitatea infracțională.
Pe parcursul a opt percheziții efectuate de polițiști, ieri, la locuințele persoanelor cercetate, au fost descoperite și ridicate mijloace de probă.
Procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Craiova au dispus reținerea persoanelor cercetate. Astăzi, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Dolj a dispus arestarea lor preventivă pentru 30 de zile.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi Craiova.

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul
Numele

Operaţie antispam (completează):  *