Cupa Ligii (Anglia): Manchester City conservă trofeul!

0
398

Manchester City s-a impus, nu uşor, în finala Cupei Ligii (0-0, 4-3 dlp), în partida cu Chelsea, şi şi-a conservat trofeul.  Ocaziile de gol nu au lipsit, de o parte şi de alta, şi Sergio Aguerro a şi marcat (min. 57), dar golul a fost refuzat pentru offsaid cu ajutorul VAR. La loviturile de departajare – după prelungiri – au marcat Gundogan, Aguerro, B. Silva, Sterling, dar a ratat Leroy Sane. De partea celalaltă au transformat loviturile de pedeapsă Aspilcueta, Palmieri, Hazard, dar au ratat Jorginho şi David Luiz. Un fapt neobişnuit, pe stadioanele engleze: portarul lui Chelsea, Kepa Arizabalaga, a refuzat să iese de pe teren în ultimile minute ale finalei, justificând apoi pe Facebook, ca a fost vorba de „o neînţelegere”. Manchester City a câştigat a şasea Cupă a Ligii, după cele din 1970, 1976, 2014, 2016, 2018. Liverpool a câştigat Cupa Ligii de 8 ori, iar Chelsea de 6 ori.