Champions League: Barcelona a făcut instrucţie cu Bayern

0
85

Surclasată în ultimele dueluri directe de la Bayern Munchen, FC Barcelona şi-a luat revanşa în faţa bavarezilor ajutată tocmai de un fost antrenor al rivalei, Hansi Flick. Sub comanda neamţului, catalanii au un start de sezon excelent, fiind lideri în La Liga şi au spulberat-o pe Bayern, scor 4-1, în runda a treia din Champions League. Căpitanul Raphinha a reuşit un hat-trick la prezenţa cu numărul 100 în tricoul blaugrana, iar Barcelona are moralul la cote înalte înainte de primul El Clasico al sezonului.

Fără Lautaro Martinez, menajat pentru derby-ul cu Juve, Inter Milano s-a impus abia în prelungiri la Berna, Marcus Thuram marcând la câteva minute după ce a intrat.

După ce a învins-o pe Real Madrid, Lille a dovedit-o şi pe cealaltă mare echipă din capitala Spaniei, chiar în fieful acesteia. Julian Alvarez a deschis scorul, dar kosovarul Zhegrova şi canadianul Jonathan David au adus succesul francezilor.

Granzii din Premier League, Liverpool şi City, au obţinut victorii reconfortante.

Rezultate:

Atletico Madrid – Lille 1-3 Au marcat: Alvarez ‘8 / Zhegrova ’61, David ’75 (penalti), ‘89

FC Barcelona – Bayern Munchen 4-1 Au marcat: Raphinha ‘1, ’45, ’56, Lewandowski ’36 / Kane ‘18

Benfica Lisabona – Feyenoord 1-3 Au marcat: Akturkoglu ’66 / Ueda ’12, Milambo ’33, ‘90+2

Manchester City – Sparta Praga 5-0 Au marcat: Foden ‘3, Haaland ’58, ’68, Stones ’64, M. Nunes ’88 (penalti)

Leipzig – Liverpool 0-1 A marcat: Nunez ‘27

Salzburg – Dinamo Zagreb 0-2 Au marcat: Kulenovic ’49, Petkovic ‘84

Young Boys – Inter Milano 0-1 A marcat: Thuram ‘90+3