Marseille, victorie antologică la Lyon!

0
73

Cu italianul Roberto de Zerbi pe bancă, Marseille poate spera să readucă titlul pe Velodrome în acest sezon, trofeu aşteptat de fanii din sudul Franţei de 14 ani, de când Deschamps, Niang, Cheyrou, Mandanda & co. încheiau la 18 ani perioada fără titlu pentru OM. După 5 etape din Ligue I, Marseille este la egalitate de puncte, 13, cu PSG şi Monaco, în fruntea ierarhiei, dar ultima prestaţie a “alb-albaştrilor” a fost una istorică. Într-o rundă începută cu acel 8-0 administrat de Nice lui St. Etienne, OM s-a impus cu 3-2 în deplasare la Lyon, în condiţiile în care a jucat practic tot meciul în inferioritate numerică, căpitanul Balerdi fiind eliminat în minutul 5, timp în care a încasat două galbene! Gazdele au ratat şi un penalty în finalul primei părţi, prin Lacazette, dar apoi au deschis scorul, în minutul 52, prin stoperul Caleta Car, croatul marcând contra fostei sale echipe. În 10 vs 11, OM a întors rezultatul, prin golurile lui Lirola şi Ulisses Garcia, dar Lyon a reuşit egalarea în minutul 90+3, prin Cerki. În minutul 90+5, englezul împrumutat de la Norwich, Jonathan Rowe, a punctat superb pentru oaspeţi şi a adus toate punctele la Marseille, după un meci incredibil. Câteva sute de suporteri s-au adunat în cursul nopții de duminică spre luni pe aeroportul din Marignane pentru a-i întâmpina pe jucătorii lui De Zerbi, fanii lui OM având interdicţie de a face deplasarea pentru meciul de la Lyon. Săptămâna viitoare, Marseille are deplasare la Strasbourg, meci în care ar putea debuta şi Adrien Rabiot pentru “olimpieni”.