Liga Campionilor: Liverpool s-a impus la Amsterdam

0
469

Liverpool a avut o partidă dificilă pe „Johan Cruijff Arena” din Amsterdam, pe care şi-a adjudecat-o (1-0) prin autogolul lui Nicolas Togliasico (min. 35), fundaş lateral-stânga, la o frumoasă acţiune a lui Sadio Mane. Cele două echipe nu se întâlniseră în competiţiile europene din 1966 (C1) când Ajax s-a impus cu scorul cumulat de 7-3 (5-1 în tur şi 2-2 pe Anfield). Lipsită de aportul lui Van Dijk şi Matip în defensivă, Keita şi Thiago Alcantara, dar şi portarul Alisson Becker, Liverpool a rezistat cu stoicism. Jurgen Klopp l-a retras pe Fabinho, lângă Joe Gomez pe axul central al defensivei şi l-a titularizat în premieră în C1 pe tânărul Curtis Jones, în absenţa lui Thiago Alcantara în linia mediană, lângă Milner şi Wijnaldum. În mod straniu, ganezul Mohamed Kudus, atacantul lui Ajax s-a accidentat, chiar în debutul partidei (min. 8) după un duel cu Fabinho. Partida a avut un ritm alert, cu numeroase faze de poartă de o parte şi cealaltă. În repriza secundă oamenii lui Eric ten Hag au avut câteva oportunităţi, dar n-au găsit cheia desfacerii lui Fabinho, excelent pe postul lui Van Dijk. Arbitrul partidei, Felix Brich n-a acordat penalty la faultul lui Peer Schcuurs asupra lui Firmino (min. 48). Din minutul 60 Jurgen Klopp a înlocuit linia de atac, ca la hokey, cu Xherdan Shaquiri, Takumi Minamino şi Djoga Jota. În ultimul minut de prelungire, Ekenkamp de la gazde a reluat mult peste transversală balonul dintr-o bună poziţie. Partidă de bună calitate tehnico-tactică şi preţioasă moral pentru Liverpool.