Surprize în preliminariile Euro 2024

0
496

Câteva surprize s-au produs în ultima zi a acestei runde a preliminariilor Euro 2024, iar altele au fost evitate in extremis. La meciul 200 pentru Portugalia, Cristiano Ronaldo a adus în prelungiri victoria în Islanda, în timp ce Serbia, fără Vlahovic, Mitrovic şi Jovic, a evitat eşecul în Bulgaria tot cu un gol înainte de finiş. În schimb, Bosnia a fost învinsă, la Zenica, de Luxemburg, gazdele ratând un penalty la 0-1, în timp ce Moldova a reuşit o remontada antologică, la Chişinău, câştigând în faţa Poloniei lui Lewandowski şi Milik, după ce oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză.

Grupa A: Norvegia – Cipru 3-1 (Solbakken 12, Haaland 56 pen., 60 / Kastanos 90+3),  Scoția – Georgia 1-0 (McGregor 6).

Grupa E: Moldova – Polonia 3-2 (Nicolaescu 48, 79, Baboglo 85 / Milik 13, Lewandowski 34), Insulele Feroe – Albania 1-3 (Faero 45+1 / Bajrami 20, Asllani 51, Muci 90+2)

Grupa F:  Austria – Suedia 2-0 (Baumgartner 81, 89), Estonia – Belgia 0-3 (Lukaku 37, 40, Bakayoko 90)

Grupa G:  Bulgaria – Serbia 1-1 (Despodov 47 / Lazovic 90+7), Ungaria – Lituania 2-0 (Varga 32, Sallai 83).

Grupa J: Islanda – Portugalia 0-1 (Ronaldo 90+1), Bosnia – Luxemburg 0-2 (Borges Sanches 4, Sinani 74), Lichtenstein – Slovacia 0-1 (Vavro 45+1).