Champions League: Monaco, bestia nera pentru Barcelona

0
113

AS Monaco este singura echipă care a reuşit să o învingă pe FC Barcelona în acest sezon, în două rânduri, la Trofeul Gamper (3-0) şi în prima rundă a Champions League (2-1), în rest catalanii obţinând numai victorii. De această dată, succesul monegascilor a fost înlesnit de eliminarea lui Eric Garcia, în minutul 10. Yamal a marcat primul său gol în UCL, dar nu a fost de ajuns pentru a obţine un punct.

Turcii Akturkoglu şi Kokcu au rezolvat meciul Benficăi pe “Maracana” din Belgrad. Atalanta a irosit un penalty prin Retegui, ratând astfel şansa de a câştiga cu Arsenal. Atletico Madrid a fost condusă, dar s-a impus până la urmă cu un gol marcat în ultimul minut, iar Griezmann a fost eroul lui Simeone, cu un gol şi un assist. Leverkusen a făcut demonstraţie de forţă la Rotterdam.

AS Monaco – FC Barcelona 2-1 Au marcat: Akliouche ’16, Ilenikhena ’71 / Yamal ‘28

Atalanta – Arsenal 0-0

Atletico Madrid – Leipzig 2-1 Au marcat: Griezmann ’28, Gimenez ’90 / Sesko ‘4

Brest – Sturm Graz 2-1 Au marcat: Magnetti ’23, Sima ’56 / Fernandes ‘45+1

Feyenoord – Bayer Leverkusen 0-4  Au marcat Wirtz ‘5, ’30, Grimaldo ’36, Wellenreuther ’44 (autogol).

Steaua Roşie Belgrad – Benfica Lisabona 1-2 Au marcat: Milson 86 / Akturkoglu ‘9, Kokcu ’29