Premier League: Arsenal, la primul eşec

0
3

Arsenal a suferit primul eşec al sezonului, în etapa a opta din Premier League, scor 0-2, în deplasarea cu Bournemouth, după ce “tunarii” au jucat în inferioritate numerică din minutul 30, când Saliba a primit cartonaşul roşu. Ryan Christie şi Justin Kluivert au punctat pentru gazde. Arsenal este pe locul 3, cu 17 puncte.

Manchester United a revenit de la 0-1 şi a învins cu 2-1 pe Brentford, goluri: Garnacho (47) şi Hojlund (62), respectiv Pinnock, în minutul 45+5. Manchester United este pe locul 10 în clasament, cu 11 puncte.

Şi Tottenham a revenit de la 0-1 şi a câştigat cu 4-1 derby-ul londonez cu West Ham United, într-un meci în care Drăguşin a fost rezervă. Au marcat: Kulusevski, Bissouma, Areola (autogol) şi Son Heung-Min, respectiv Kudus.

Alte rezultate înregistrate sâmbătă: Fulham – Aston Villa 1-3 (R. Jimenez 5 / M. Rogers 9, O. Watkins 59, I. Diop 69 autogol), Newcastle – Brighton 0-1 (Welbeck 35), Southampton – Leicester City 2-3 (C. Archer 8, Aribo 28 / Buonanotte 64, Vardy 74 penalti, J. Ayew 90+8), Ipswich Town – Everton 0-2 (Ndiaye 17, M. Keane 40).