Leverkusen a câştigat Supercupa Germaniei

0
3

Campioana şi deţinătoarea Cupei Germaniei, Bayer Leverkusen a câştigat, la lovituri de departajare, Supercupa Germaniei, pe teren propriu, scor 6-5, cu vicecampioana VfB Stuttgart, după 2-2 la finalul a 90 de minute.  Gazdele au deschis scorul prin Boniface, în minutul 11, iar Millot a egalat în minutul 15. În minutul 37, Martin Terrier de la gazde a fost eliminat, iar Stuttgart a trecut la conducere în minutul 63, prin golul lui Deniz Undav. “Neverkusen” a egalat în minutul 88, prin Patrick Schick. La loviturile de departajare, pentru trupa lui Xavi Alonso au transformat: Schick, Grimaldo, Aleix Garcia şi Tapsoba, iar pentru Stuttgart au marcat: Millot, Demirovic şi Deniz Undav şi au ratat Kratzig şi Mvumpa.