City s-a impus în derby-ul cu Chelsea

0
4

Campioana din ultimii 4 ani din Anglia, Manchester City, a început ideal noul sezon,cu câştigarea Supercupei contra rivalei, United, şi cu un succes în prima etapă de campionat, în deplasare în derby-ul cu Chelsea, scor 2-0. Pe Stamford Bridge, s-au duelat o echipă cu un lot extrem de stufos şi care din fiecare perioadă de mercato face un spectacol, şi o echipă care a adus un singur jucător în vara aceasta, Savinho, de la surata din Spania, Girona. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 18, prin Erling Haaland. Fostul secund al lui Guardiola, Enzo Maresca, a avut antidot la strategia mentorului său, dar, în ciuda revenirii în joc şi a ocaziilor avute, Chelsea n-a putut egala şi a mai primit un gol pe final, în minutul 84, de la fostul său jucător, Mateo Kovacic.

Într-un alt meci, Brentford s-a impus cu 2-1 contra lui Crystal Palace, goluri: Bryan Mbeumo (min. 26) şi Yoane Wissa (min. 76), respectiv Ethan Pinnock, în minutul 56,  autogol. Luni, în epilogul etapei inaugurale din Premier League, Leicester – Tottenham, de la ora 22.