Craiova, 2025
Celebrăm împreună obiceiurile și tradițiile care spun de sute de ani povestea verilor în plaiurile oltenești, sâmbătă, 19 iulie 2025, pe scena Festivalului „Tradiţiile verii“ – ediţia a XIII-a, la Teatrul de vară din Parcul „Nicolae Romanescu“.
Evenimentul este organizat de Consiliul Judeţean Dolj şi Centrul Judeţean de Cultură și Artă Dolj – Secția pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, cu sprijinul Operei Române Craiova, Primăriei şi al Consiliului Local Municipal Craiova.
Sâmbătă, 19 iulie 2025, cu începere de la ora 11:00, Festivalul „Tradiţiile verii“ – ediţia a XIII-a reunește ansambluri și soliști din judeţele Dolj și Olt, care ne bucură cu obiceiuri precum: Sânzienele sau Drăgaica, Paparudele sau Primul colac, obiceiuri de Sf. Ilie și de seceriș, într-o atmosferă de sărbătoare însuflețită de cântecul și jocul popular.
Festivalul „Tradițiile verii“ readuce la Craiova Grupul vocal „Mândruțele de la Olt“, alături de ansamblurile folclorice din Dolj: „Bordeiașul“ din Bechet, „Hora Desnăţuiului“ al Casei de Cultură „Adrian Păunescu“ din comuna Bârca, „Trandafirul“ al Casei de Cultură din orașul Dăbuleni, „Dor călător“ din Craiova și „Doina Mischiului“ din comuna Mischii.
Cântecul popular va răsuna în interpretarea soliștilor laureați ai Festivalului Național „Maria Tănase“: Luiza Turcu, Larisa Cârlugea, Alexandru Lilea, Alex Golfin, Marius Gheorghe (care va interpreta la nai, caval, cobză și acordeon cântece culese din bătrâni).
Accesul la eveniment este gratuit și se face în limita locurilor disponibile.