Napoli, noul lider din Serie A

0
38

Câştigătoarea scudetto din 2023, Napoli, este liderul din Serie A după 4 etape, cu 9 puncte. Deşi a început campionatul cu un eşec drastic la Verona, trupa lui Antonio Conte a câştigat următoarele 3 partide, în week-end-ul trecut impunându-se la scor, 4-0, la Cagliari, goluri: Di Lorenzo ’18, Kvaratskhelia ’66, Lukaku ’70 şi Buongiorno ‘90+3. La gazde, Răzvan Marin a jucat până în minutul 77. Fostul lider, Inter Milano, a remizat, în deplasare, scor 1-1, cu Monza, goluri Mota, în minutul 81, respectiv Dumfries, în minutul 88. Inter este pe locul 2, cu 8 puncte.

Alte rezultate: Genoa – AS Roma 1-1 Au marcat: De Winter ‘90+6 / Dovbyk ‘37, Atalanta – Fiorentina 3-2 Au marcat: Retegui ’21, De Ketelaere ’45, Lookman ‘45+1 / Quarta ’15, Kean ‘32, Torino – Lecce 0-0. Partidele Parma – Udinese şi Lazio – Verona sunt programate azi.