Chelsea și-a adjudecat Liga Europa

0
310

Finala Ligii Europa, disputată miercuri seara la Amsterdam, a fost câștigată de echipa engleză Chelsea, grație golului marcat de sârbul Branislav Ivanovici (93). Fernando Torres (59) deschisese scorul pentru câștigătorii Ligii Campionilor de anul trecut, iar Oscar Cardozo(68) a adus egalarea din penalty, opt minute mai târziu, pentru lusitani. Când toată lumea se aștepta la prelungiri, sârbul Branislav Ivanovici a pus capăt suspansului, în ultimele secunde reluând o centrarea a lui Mata. Este al patrulea trofeu european pentru Chelsea, după Cupa Cupelor (1971, 1998) și victoria împotriva lui Bayern Munchen, anul trecut, în cea mai prestigiosă competiție europeană intercluburi. Alături de Juventus Torino, Bayern Munchen și Ajax Amsterdam, Chelsea intră în cercul echipelor care au câștigat toate cupele europene. Victoria lui Chelsea, echipă care a surmontat numeroase obstacole dificile în Premier League și o eliminare din faza grupelor C1, inclusiv despărțirea de antrenorul italian Roberto Di Matteo, înlocuit de spaniolul Rafa Benitez, este considerată un mare succes. Benitez „Rafa” va părăsi clubul englez, după toate probabilități, urmând a fi înlocuit de portughezul Jose Mourinho, care a mai condus această grupare a „albaștrilor” între 2004-2007. Pentru Benfica, înfrângerea de miercuri seară este a doua deziluzie în patru zile, după ce sâmbătă își spulberase iluziile în campionat (1-2 cu Porto) de asemenea în ultimele minute, și cea de-a șaptea finală pierdută, după cele două titluri în Cupa Campionilor (1961, 1962).