Preliminariile CM de handbal masculin 2013 – România, penibilă în returul cu Belarus

0
300

Reprezentativa de handbal masculin a României a ratat calificarea în barajul pentru accederea la Campionatul Mondial din 2013 după ce a fost învinsă de naţionala Belarusului, scor 28-23 (15-12), într-un meci disputat ieri la Minsk. Tricolorii câştigaseră meciul de pe teren propriu cu Belarus la 3 goluri diferenţă şi au încheiat astfel grupa pe locul secund, depăşind doar Luxemburgul şi a ratat astfel şansa de a disputa o dublă manşă pentru calificarea la Mondiale. Deşi a beneficiat de un arbitraj favorabil în multe momente, gazdele jucând deseori în inferioritate numerică din cauza unor eliminări dictate uşor, naţionala pregătită de Vasile Stângă a evoluat penibil şi a cedat lamentabil în faţa unei echipe care a stat practic într-un singur jucător, vedeta Barcelonei, Rutenka. Doar extrema dreaptă Vali Ghionea şi parţial interul Ghiţă, s-au prezentat la un nivel decent la Minsk, restul tricolorilor evoluând jalnic atât în defensivă, dar mai ales în atac, unde nu au găsit soluţii pentru a arunca sau pur şi simplu au scăpat mingea din mâini. Gazdele conduceau la pauză cu 15-12, calificarea fiind încă în cumpănă, însă Csepreghi şi compania au revenit în teren fără pic de concentrare şi ambiţie. Astfel, în primele 10 minute din partea secundă românii nu au marcat, gazdele luând un avantaj decisiv după ce s-au distanţat la 9 goluri. Românii, care au ratat şi 3 lovituri de la 7 metri, au fost ocoliţi şi de şansă, după ce aruncările lor au nimerit barele porţii adverse în 8 rânduri, însă calificarea nu poate fi pusă pe seama ghinionului. Pe final România s-a apropiat la 4 goluri, însă a fost prea târziu, Popescu încasând încă un gol în ultimele secunde, care a consfiinţit eliminarea naţionalei noastre, cvadruplă campioană mondială, tilturi obţinute însă în alte vremuri.