Cupa Africii: Salah salvează un punct pentru “Faraoni”

0
179

Favoritele n-au reuşit să se impună în ziua a doua de la Cupa Africii. Salah a salvat un punct pentru naţionala Egiptului, transformând un penalty în minutul 90+7 al meciului cu Mozambic, terminat 2-2, în cadrul grupei B, la Abidjan. Egipt a deschis scorul în minutul 2, prin jucătorul lui FC Nantes, Mostafa Mohamed, însă mozambicani au revenit prin atacanţii Witi (50) şi Clesio (58). “Faraonii”, finalişti la ediţia trecută, vor juca joi împotriva Ghanei, care a fost învinsă cu 2-1 în primul meci din grupa B de naţionala Capului Verde, goluri: Dijku (56), respectiv Monteiro (17) şi Garry Rodrigues (90+2).

Jucătorul Universităţii Craiova, Basilio Ndong, a debutat cu Guineea Ecuatorială la actuala ediţie a Cupei Africii, în remiza, scor 1-1, cu Nigeria, în grupa A. Ndong, cât şi Orozco de la FC Argeş au fost integralişti pentru „Tunetele Naţionale”, care au condus cu 1-0 prin golul lui Iban Salvador în minutul 36, iar Victor Osimhen, atacantul lui Napoli şi al „Supervulturilor”, a egalat după două minute. Joi, Guineea Ecuatorială întâneşte Guineea Bissau, în a doua etapă a grupelor.  În primul meci din grupa A, Coasta de Fildeş trecuse de Guineea Bissau.

Programul de azi: Senegal – Gambia (ora 16), Camerun – Guineea (ora 19), Algeria – Angola (ora 22).