Astra i-a luat Stelei şi Supercupa

0
319

La fel ca în Cupă, giurgiuvenii şi-au adjudecat trofeul la loviturile de departajare

La o lună şi jumătate după ce-şi trecuse în cont primul trofeu din istorie, învingând Steaua în Cupă, la capătul unui meci decis la execuţiile de la punctul cu var, Astra i-a mai dat o lovitură rivalei din Capitală, în acelaşi mod, cucerind şi Supercupa României!

Dacă în 23 mai disputa se încheiase fără goluri, vineri seară, pe Arena Naţională, în faţa a doar 10.000 de spectatori, tabela a consemnat după cele 120 de minute scorul de 1-1.

Primii au înscris bucureştenii, prin Alexandru Chipciu (45), giurgiuvenii restabilind egalitatea în minutul 74, prin Gabriel Enache.

La loteria penalty-urilor (5-3), Filip, al 4-lea executant, a fost singurul care a ratat, şutul său fiind parat de Silviu Lung jr.

Au marcat Găman, Seto, Junior Morais, Laban şi Budescu, respectiv Keşeru, Pârvulescu şi Latovlevici.

Costel Gâlcă, la primul meci oficial pe banca Stelei, şi Daniel Isăilă, revenit la timona “astralilor” după efemerul episod Florin Marin, au utilizat următorii jucători:

Steaua: Arlauskis – Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici – Prepeliţă, Filip – Chipciu, Stanciu (Pârvulescu 78’), Tănase – Iancu (Keşeru 73’).

Astra: Lung jr. – Yahaya, Ben Youssef, Găman, Morais – Laban, Seto – Enache, Bukari (William), M. Cristescu (Fatai 46’) – Budescu.

Partida a fost arbitrată de Alexandru Tudor.