Au marcat: Gekas 53 / Jiracek 3, Pilar 6.

Stadion: „Miejski” – Wroclaw, spectatori: 41.000.

Grecia: Chalkias (Sifakis 23) – Torosidis, K. Papadopoulos, Katsouranis, Holebas – Maniatis, Karagounis, Fotakis (Gekas 46) – Samaras, Salpigidis, Fortounis (Mitroglou 71).

Cehia: Cech – Gebre Selassie, Kadlec, Limbersky, Sivok – Hubschmann, Rosicky (Kolar 46) – Plasil, Pilar, Jiracek – Baros (Pekhart 64). Selecţioner: Michael Bilek.

Arbitri: Stephane Lannoy  – Frederic Cano, Michael Annonier.

Cartonaşe galbene: Torosidis 34, K. Papadopoulos 56, Salpigidis 57 / Rosicky 27, Jiracek 36, Kolar 65.

Omul meciului: Vaclav Pilar.

Umiliţi de ruşi la debut, cehii şi-au redresat rapid moralul în meciul cu Grecia, pe care l-au câştigat practic în primele 6 minute. Două lansări în dreapta au destabilizat defensiva elenă improvizată din cauza indisponibilităţilor apărute în urma disputei cu Polonia, veteranul Chalkias având nişte semiintervenţii la execuţiile adverse. Rezultatul de 2-0 înregistrat în minutul 6 al partidei dintre Cehia şi Grecia a fost cel mai rapid din istoria Campionatului European. Precedentul record era deţinut de meciul dintre Olanda şi Germania de la Euro 1992, când batavii aveau 2-0 după 15 minute. Cei doi coautori ai golurilor, Chakias şi Rosicki, au părăsit prematur terenul, primul după 23 de minute, iar cehul la pauză, motivul fiind accidentările. Nici omologul mult mai celebru şi valoros al lui Chalkias, Petr Cech, nu a fost mai inspirat gafând neverosimil pentru a-i readuce în joc pe greci. Ca şi în meciul cu Polonia, autorul golului Greciei a venit de pe bancă, de această dată Gekas punctând simplu şi devenind al treilea golgheter din istoria naţionalei elene. Cehia La Euro 2008 au fost trei formaţii care au avansat din grupe, deşi pierduseră meciul inaugural. Cehii au reuşit acelaşi lucru şi în 1996, când au ajuns în finala turneului. Jiracek a înscris al 4-lea cel mai rapid gol din istoria Euro, după numai două minute şi 15 secunde. În schimb, în cele 149 de minute jucate până acum la Euro 2012, Milan Baros nu a tras nici măcar un şut pe poartă.

Bilek a schimbat inspirat după primul meci

Selecţionerul Cehiei, Michal Bilek, a declarat, că este extrem de mulţumit de victoria din meciul cu Grecia, mai ales că în prima partidă, cu Rusia „nimic nu a mers”. „Schimbările s-au dovedit a fi pozitive şi am avut o excelentă primă repriză. Am controlat partida şi am marcat rapid. Apoi, Tomas Rosicky s-a accidentat şi ne-am pierdut din creativitate. Sperăm că se va restabili în curând. Grecii nu au avut multe ocazii, mai ales că noi am dominat jocul aerian. Suntem foarte mulţumiţi de victoria noastră, mai ales după primul meci în care nu ne-a mers nimic”, a declarat Bilek. Selecţionerul Greciei, portughezul Fernando Santos, a declarat  că echipa sa mai păstrează speranţe de calificare în sferturile Euro şi că meciul a fost decis de golurile marcate rapid de cehi. „Meciul a început foarte prost pentru noi. Ştiam că se poate întâmpla aşa ceva. La primul meci, cehii au fost mai buni la început, dar acum, deşi am fost avertizaţi de acest lucru, nu am reuşit să răspundem. Ar fi fost cu totul alt meci dacă nu am fi primit două goluri în şase minute. În zece meciuri din calificări am primit patru goluri, iar acum am încasat deja trei în două meciuri. Acum trebuie să ne gândim la ultimul meci, încă mai sperăm” a declarat Fernando Santos.