“U” Craiova – Meppen 2-4, într-un amical în Turcia

0
418

Universitatea Craiova a pierdut cu 4-2 primul meci de pregătire disputat în stagiul din Antalya, în faţa echipei germane de liga a III-a, SV Meppen. Alb-albaştrii au condus la pauză cu 1-0, datorită golului marcat de Alexandru Mitriţă în minutul 25. În partea a doua, nemţii au dominat şi au înscris de 3 ori în 4 minute (54, 56, 57), pe fondul gafelor din apărarea oltenilor şi ezitărilor portarului Popescu. Burlacu a redus din handicap după o acţiune personală (77), dar Meppen a mai punctat o dată în minutul 80. Gustavo a ratat un penalty în minutul 84.

Devis Mangia a folosit echipa: Mitrovic (46 L. Popescu) – Popov (46 Datkovic), Kelic (46 R. Popa), Screciu (46 Tiago Ferreira) – Dimitrov (60 Juncu), Zlatinski (46 Mateiu 80 Mihăilă), Bic, Bancu (46 Martic) – Bărbuţ (46 Gustavo), Mitriţă (46 V. Constantin), Băluţă (46 Burlacu).

Următorul meci amical al Universităţii Craiova este programat pe 21 ianuarie, cu Lechia Gdansk, locul 11 în prima ligă din Polonia.