Noul regulament ajută CFR Cluj să treacă de primul tur în Champions League

0
797

CFR Cluj a profitat de noua regulă, care nu mai ţine cont de golurile marcate în deplasare la egalitate după două manşe, şi s-a calificat în turul 2 preliminar al Champions League. După 3-1, acasă, clujenii au fost conduşi cu 2-0 după 90 de minute, în deplasare, goluri: Vranjes ’60 şi Moraitis ’64. În prelungiri, Chipciu a reuşit să înscrie în minutul 118 golul calificării.

CFR Cluj va evolua în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor cu Lincoln Red Imps (Gibraltar), care a învins, pe teren propriu, cu 5-0, pe Fola Esch (Luxemburg). În tur, scorul a fost egal, 2-2. Campioana României va juca primul meci în deplasare. Turul al doilea preliminar va avea loc la 20/21 iulie şi 27/28 iulie.