Ana Teodora Grigorie, de la Colegiul Național „Carol I”, medaliată cu bronz la Olimpiada de Lingvistică Asia Pacific 2025!!

0
43
Aur, argint și bronz pentru elevii români la Olimpiada de Lingvistică Asia Pacific 2025! În acest an, România a participat, pentru a cincea oară, în calitate de țară invitată, la Asia Pacific Linguistics Olympiad (APLO).
Tematica subiectelor a fost variată și a inclus fonetică, morfologie, sintaxă, sematică, precum și descifrarea unui sistem de scriere. Elevii participanți au avut de rezolvat cinci probleme în cinci ore.
Cei mai buni opt elevi ai fiecărei delegații au primit distincții din partea juriului internațional. Astfel, România a obținut pentru al patrulea an la rând numărul maxim de distincții posibile – una de aur, trei de argint și patru de bronz: Luiza-Teodora Mihai (Colegiul Național Iași) – Medalie de aur; Alin Cristian Chindea (Colegiul Național „Ion Maiorescu” Giurgiu) – Medalie de argint; Mihaela Anghel (Liceul Teoretic „Alexandru Ghica” Alexandria) – Medalie de argint; Andrei Dragu (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” București) – Medalie de argint; ANA TEODORA GRIGORIE (Colegiul Național „Carol I” Craiova) –  Medalie de bronz; Valeriia Pishchymukha (Colegiul Național „George Coșbuc” Cluj-Napoca) – Medalie de bronz; Ioana Stănoiu (Liceul Teoretic Internațional de Informatică București) –  Medalie de bronz; Ioana-Steliana Barbu (Colegiul Național „Spiru Haret” Tulcea) – Medalie de bronz.
Cei opt elevi vor reprezenta România la a XXII-a Olimpiadă Internațională de Lingvistică (IOL), care se va desfășura în Taipei, în perioada 21-26 iulie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul
Numele

Operaţie antispam (completează):  *