Bundesliga: Un consemn insolit la celebrarea golurilor

0
421

După mai multe săptămâni, de pauză, din cauza suspendării competiţiilor sportive, fotbalul îşi reintră în drepturi, în Germania. Autorităţile au dat undă verde reluării meciurilor din Bundesliga, chiar din acest weekend. Câteva consemne particulare vor trebui respectate în ultimele 9 etape din campionat, scrie Bild. Potrivit unui document intern al Ligii germane de fotbal (DFL) o atenţie particulară va fi acordată celebrării golurilor, marcate în cursul unei partide. Jucătorilor li se recomandă renunţarea –obligatorie- la efuziunile fireşti, care însoţeau astfel de momente, riscând sancţiuni în cazul nerespectării acestui consemn. Pe banca tehnică masca va fi obligatorie, iar antrenorii vor trebui să păstreze distanţa de 1,5 m faţă de toate persoanele. Cele două echipe, potrivit protocolului, nu vor putea sta mai mult de 30-40 minute în vestiare şi nu vor mai fi acompaniate de copii la intrarea în teren. Alte măsuri sanitare exprese sunt pe larg detaliate.