Liga Campionilor: AC Milan, lejer avantaj, dar o aşteaptă… infernul

0
663

Pe San Siro (74.742 spectatori), AC Milan s-a impus aseară (1-0) în faţa lui SSC Napoli în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor şi oamenii lui Stefan Pioli au un lejer avantaj. Unicul gol al partidei a  fost realizat de Ismail Bennacer (min. 40). În repriza secundă napoletanii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Zamb Anguisse. La partida retur programată la 18 aprilie a.c. s-ar putea reîntoarce în echipă şi nigerianul Victor Osimhen, care a lipsit aseară, făcându-şi resimţită absenţa. O altă absenţă notabilă a fost cea a lui Giovanni Simeone. AC Milan a câştigat recent în etapa a 28-a a Serie A (4-0), la Napoli, şi porneşte încrezătoare, deşi o aşteaptă… infernul. Partida a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs.