Liga Campionilor: Villarreal elimină pe Bayern Munchen

0
618

Surpriză de proporţii pe Allianz Arena (70.000 spectatori), unde Villarreal (locul 7 în La Liga), s-a calificat în semifinale, în premieră după sezonul 2005-2006 când a fost eliminată de Arsenal (0-1, 0-0). Specialist fără egal în Liga Europa, Unai Emery, ajunge în premieră în semifinalele competiţiei C1. Învinsă (0-1) în partida tur, prin golul realizat de Arnaut Danjuma (min. 8), Bayern n-avea dreptul la eroare, în faţa propriilor spectatori. A avut, din păcate, o primă repriză sterilă fără soluţii în faţa unei defensive grupată şi disciplinată, dar a marcat prin Robert Lewandowski (min. 52) egalând scorul general. Partida era pe muchie de cuţit, dar bavarezii n-au avut nici o lumină în jocul lor. În sferturile de finală, să nu uităm, spaniolii învinseseră în deplasare (3-0) pe Juventus Torino, după o remiză (1-1) pe teren propriu. La numai 4 minute după introducerea în teren, Samuel Chukwueze, bine servit de Gerard Moreno, a adus egalarea (min. 88), în extazul echipei sale şi a suporterilor. În sezonul trecut Bayern Munchen fusese eliminată tot în sferturile de finală ale competiţiei de PSG. „Submarinul galben” va întâlni în semifinale, echipa calificată din partida Liverpool – Benfica (3-1 în tur).