Luptă crâncenă pentru scudetto

0
539

Bătălie aprigă pentru scudetto anul acesta, cu trei echipe cap la cap, Milan, Inter şi Napoli, dar şi cu Juventus venind puternic din spate. În etapa a 29-a, numai Inter s-a împiedicat, din cvartetul din frunte. După succesul de pe Anfield, campioana a smuls in extremis un punct pe terenul lui AC Torino, în minutul 90+3, gol Correa, gazdele conducând din prima repriză, gol Bremer.

Milan şi Napoli s-au impus la limită, “diavolii”, pe teren propriu, 1-0, cu Empoli, gol Kalulu, iar trupa lui Spaletti în fieful rivalei Verona, scor 2-1, dublă Osimhen, respectiv Faraoni. Juventus a câştigat lejer, 3-1 la Sampdoria şi, neînvinsă în Serie A din noiembrie, aşteaptă acum returul din optimile Champions League, cu Villarreal, după 1-1 în tur.

În etapa a 30-a din Serie A avem: Napoli – Udinese, Inter – Fiorentina, Cagliari – Milan şi Juventus – Salernitana.

Clasamentul la vârf în Serie A: 1. AC Milan 63p, 3. Napoli 60p, 3. Inter 59p, 4. Juventus 56p, cu menţiunea că Inter are o restanţă.