Tricolorii U20 au învins Cehia în deplasare

0
58

Naţionala U20 a României a câtigat cu 1-0, la Pardubice, în faţa Cehiei U20, meciul contând pentru etapa a treia de la Elite League, gol marcat de Alexandru Musi de la FCSB, în minutull 38. Jucătorul Craiovei, Ştefan Bană, a fost titular şi a fost înlocuit în minutul 56. Selecţionerul Costin Curelea a utilizat echipa: Rafailă – Dorobanţu, Şt. Duţu, M. Duţu, David (’66, Suteu) – Paşcalău, Jalade (’66, I. Pop) – Bană (’56, R. Pop), Botogan (’88, Renţa), Musi (’66, A. Trică) – A. Stan (’56, Caragea).  România U20 va susţine un amical contra Elveţiei U20, luni, de la ora 19, la Târgovişte.

În schimb, naţionala U18 a României a pierdut primul meci disputat la Porto, în cadrul Turneului celor 4 Naţiuni, 0-4 cu Spania, goluri marcate de:  Antonio Fernandez (’36), Sidney Osazuwa (’48), Quim Junyent (’69), Hugo Lopes (’86). De la Universitatea Craiova, Gaşpăr, Buşe şi Petculescu (jucător împrumutat la Afumaţi) au fost titulari, iar Buşă a intrat în repriza secundă. Selecţionerul Adrian Dulcea a mizat pe: Maxim – Gașpăr (Senciuc ’61), Cotor, Bușe (Manolache ’68), Voicilă (Ilaș ’61) – Tomșa (Bușa ’61), Petculescu (Băncilă ’79), Gogonea – Necșulescu (Popa ’61), Pîrvu (Toroc ’61), Stanciu (Câmpan ’75). Tricolorii U18 mai întâlnesc Portugalia, sâmbătă, şi Turcia, marţi.