Liga Campionilor: Real Madrid se califică in extremis

0
278

Deşi a câştigat, în deplasare, prima întâlnire (2-0), Real Madrid a avut dificultăţi imense, aseară, în faţa lui Schalke, fiind surprinzător învinsă pe propriul teren (3-4). Această înfrângere succede altor două rezultate dezamăgitoare din La Liga (1-1 cu Villarreal şi 0-1 cu Athletic Bilbao). Roberto Di Matteo, antrenorul lui Schalke, deşi a fost lipsit de mai mulţi jucători accidentaţi sau suspendaţi, declara înaintea partidei că echipa sa va face un meci perfect pentru a se califica. Germanii au condus în două rânduri, graţie realizărilor lui Fuchs (min. 20) şi Huntelaar (min. 40), dar Cristiano Ronaldo a egalat de fiecare dată (min. 25 şi min. 45) cu capul. Real a mai marcat o dată prin Karim Benzema (min. 53), dar patru minute mai târziu Sane (min. 57) a egalat, iar Huntelaar şi-a adus echipa în avantaj cu şase minute înaintea încheierii partidei. Au fost şase minute de chinuri groaznice pentru madrileni, fostul lor jucător, Jan Huntelaar, care nu s-a putut adapta în capitala spaniolă, la şase ani de la despărţire, făcându-şi o revenire triumfală pe Santiago Bernabeu. În minul 84 Huntelaar a arătat madrilenilor adevărata sa valoare. Şi dacă Howedes, internaţional german, nu pierdea duelul cu Casillas în minutul 90, Realul era out. Cu două înfrângeri în patru zile, dar calificată în sferturile de finală, Reala Madrid are probleme în regăsirea calmului. În celălalt meci al serii FC Porto a învins-o la scor pe FC Basel (4-0), după ce în tur, în Elveţia, partida se încheiase indecis (1-1). În această seară se dispută meciurile: Bayern Munchen-Şahtior Doneţk şi Chelsea-PSG.