Spania, campioană olimpică la fotbal

0
136

Spania a mai luat încă un trofeu în fotbal, devenind campioană olimpică, după finala câştigată pe Parc de Princes, contra gazdei JO de la Paris, Franţa. A fost 5-3, după prelungiri şi 3-3 după 90 de minute, cu băieţii lui Thierry Henry egalând in extremis dintr-un penalty dictat de VAR şi ducând finala în over time. Au marcat: Fermin Lopez (18, 25), Alex Baena (28), Sergio Camello (100, 120+1), respectiv Millot (11), Akliouche (79), Mateta din penalty (90+3).

Spania era vicecampioană olimpică, după ce fusese învinsă de Brazilia, tot după prelungiri, în 2021, la Tokyo. Ibericii au utilizat o întreagă echipă “olimpică” fără jucători mai în vârstă, deşi aveau 3 opţiuni în acest sens. Pentru Spania a fost primul titlul olimpic din 1992, la Barcelona (3-2 în finala cu Polonia).

Spania a câştigat anul acesta Europeanul din Germania, trecând de Franţa în semifinale, Euro U19 şi titlul olimpic, în ultimele 2 cazuri depăşind Franţa în finală. Spania este şi vicecampioană europeană la U21.