Real Madrid „blocată” pe teren propriu de Valencia

0
959

Real Madrid este aproape de a pierde totul într-o săptămână. Învinsă de Juventus Torino în partida tur a Ligii Campionilor (2-1), Real Madrid s-a văzut îngenuncheată pe teren propriu (2-2) de Valencia, într-o partidă cu miză maximă în lupta pentru titlu. Oamenii lui Carlo Ancelotti se află acum la patru puncte de FC Barcelona, cu numai două etape înaintea  ultimei etape din La Liga. Valencia a condus cu 2-0 după numai o jumătate de oră prin realizările lui P. Alcacer (min. 19) şi J. Fuego (min. 26). Egalarea a survenit abia în minutul 84, prin Isco, după ce Pepe (min. 56) redusese din diferenţă. Eroul partidei a fost portarul brazilian Diego Alves de la oaspeţi, care în minutul 47 a apărat un penalty executat de Cristiano Ronaldo. Gazdele au rata până la disperare prin Bale (min. 32), Chicharito (min. 42 şi 56) şi Ramos (min. 73). Real a suferit enorm şi, în plus, l-a mai pierdut pe Kroos, care ar putea să nu fie valid miercuri seara în partida retur cu Juventus. FC Barcelona s-a impus cu 2-0 pe Camp Nou în faţa bascilor de la Real Sociedad. Neymar (min. 51) şi Pedro (min. 55) au punctat pentru echipa lui Luis Enrique. În etapa următoare Barca se deplasează la Madrid pentru întâlnirea cu Atletico, dar după toate aparenţele nu mai poate pierde titlul de campionă. Calificată şi în finala Cupei Regelui, unde va întâlni pe Athletic Bilbao, cu şanse mari de a se califica şi în finala Ligii Campionilor, Barca poate realiza „tripla” în actualul sezon competiţional.