Săndoi: „Am avut evoluţii modeste, dar vom remedia jocul”

0
310

Speranţa antrenoriloor ca Universitatea să etaleze un fotbal mai calitativ este legată de revenirea efectivă, dar şi ca formă, a argentinianului Pablo Brandan

Sorin Cârţu s-a declarat mulţumit cu egalul, ţinând cont că Universitatea a început meciul de la 0-1 şi spune că aşteaptă mai mult de la echipă o dată cu revenirea lui Brandan.  „Un meci pe care noi ni l-am făcut greu, primind gol în primul minut. A fost o fază simplă în care nu trebuia să se ajungă la finalizare. La cum a început jocul, trebuie să ne declarăm mulţumiţi cu remiza. A fost un meci aprig disputat, am întâlnit o echipă viguroasă. Rezultatul este echitabil, am fost la egalitate şi la goluri şi la bare. Am avut un program greu: cu Pandurii, cu Steaua şi aici din care am obţinut 5 puncte, ne-am păstrat invincibilitatea pe care dorim să o prelungim cât mai mult. Cu cât vom câştiga mai multe puncte, situaţia ne va obliga să luptăm pentru Europa, dar nu trebuie să punem de acum presiune pe jucători. În următoarea partidă, cu Mediaş, îl vom avea şi pe Brandan. L-am învoit în această perioadă, a fost în Argentina, s-a mai liniştit. Este piesa noastră de echilibru la centrul terenului, avem nevoie de claritatea lui în joc“.

Emil Săndoi a fost chestionat în privinţa jocului modest etalat de craioveni şi a explicat că adversarii au fost unii redutabili în aceste 3 runde, promiţând însă că se va constata o creştere în joc în următoarele meciuri. „Ne-am fi dorit mai mult de la acest joc, dar la cum au stat lucrurile în teren, rezultatul este echitabil. Am luat gol prea repede pe o greşeală de poziţionare şi ne-am pierdut puţin fiind conduşi din minutul 1. Uşor însă am revenit în joc. E adevărat, şi ei au avut o bară. Iar în repriza a doua au avut o posesie mai bună cei de la Viitorul, dar fără a-şi crea ocazii importante. Peste noi a trecut şi cel de-al paisprezecelea val, este un record în istoria clubului. Este adevărat, în acest start de retur am avut evoluţii mai modeste, dar vom remedia problemele cât de curând. Punctele nu se adună uşor, am avut două deplasări grele şi un meci cu Steaua acasă, iar 5 puncte nu sunt deloc puţine” a declarat Săndoi.

Gică Hagi s-a declarat că echipa sa a fost în multe momente superioară uneia mai mature şi cu buget superior. „A fost un meci frumos, iar rezultatul este echitabil. Sunt mulţumit că am crescut cu fiecare minut. Ştiam că jucăm cu o echipă care joacă la rezultat, care se apără bine. În prima repriză le-am lăsat prea multe spaţii, ei au fost mai încrezători, sunt o echipă bună.  În partea a doua am fost mai agresivi şi ne-am creat şi ocazii. Puteam să câştigam şi noi, şi ei” a spus patronul şi antrenorul Viitorului.