![](https://cvlpress.ro/wp-content/uploads/2022/12/thumbnail-1-1-280x210.jpg)
“Astăzi, am supus la vot, în ședința extraordinară a Consiliului Județean Dolj, acordul de participare a județului Dolj, în calitate de lider de proiect, alături de unități administrative din județele Mehedinți și Olt, la implementarea traseelor de biciclete finanțate prin PNRR.
![](https://cvlpress.ro/wp-content/uploads/2022/12/thumbnail-2-280x127.jpg)
În județul nostru, infrastructura de biciclete va asigura acces către Portul Cultural Cetate, Mănăstirea Maglavit, Palatul „Marincu” din Calafat, rezervația naturală Pădurea Zăval, ariile protejate din zona Lacului Bistreț și a Confluenței Jiu – Dunăre, parte a rețelei ecologice europene Natura 2000. Pe același traseu, bicicliștii vor putea ajunge la Cetatea Medievală a Severinului, la Muzeul Regiunii Porților de Fier, la Castrul Roman de la Hinova sau la Cetatea Romano-Bizantină Sucidava. “Scopul trasării și amenajării acestor trasee este acela de a încuraja turismul cultural cu mijloace de transport ecologice și sustenabile, conform normelor impuse de Uniunea Europeană”, a mai spus Cosmin Vasile.