Liga Campionilor: Liverpool umilită la Napoli!

0
312

Pe stadionul „Diego Armando Maradona” din Napoli (51.793 spectatori) finalista ediţiei precedente a Ligii Campionilor, FC Liverpool, a trăit un coşmar. Apatici, oamenii lui Jurgen Klopp, cu un început neclar de campionat, au fost de nerecunoscut, arătând o apărare dezordonată, penetrabilă, cu un fundaş-central nesigur Joe Gomez (înlocuit la pauză cu Joel Matip), dar şi cu un fundaş-lateral Alexander Arnold ieşit din formă, ambii umiliţi în duelurile directe cu atacanţii adverşi, Victor Obimhen, Zambo Anguissa şi gruzinul Khvicha Kvaratskhelia (21 ani). La pauză scorul a fost 3-0 dar putea fi 5-0 sau 6-0 fiindcă Obinhem a ratat un penalty (min. 18), iar Van Dijk a salvat in-extremis de pe linia porţii şutul lui Kvaratskhelia după ce Victor Obinhem îl depăşise pe Joe Gomez, de fapt îl întorsese ca în curtea şcolii. Prima repriză a fost oricum un coşmar. Giovanni Simeone (25 ani), fiul lui Diego Simeone, a făcut legea în teren. Au marcat Piotr Zelinski (min. 5 – pen., min. 47), Zambo Anguissa (min. 31), G. Simeone (min. 44) respectiv Luis Diaz (min. 49). Două penalty-uri în debutul partidei, au îndoit şi genunchii echipei din Liverpool. Care n-a avut nici ofensivă nici defensivă ci o dezordine tactică în toate compartimentele. Liverpool trebuie să se regăsească în perspectiva partidelor viitoare. Să se reinventeze, cum spunea Jurgen Klopp.