Chelsea a învins City, în avanpremiera finalei Champions League

0
573

În avanpremiera finalei Champions League, Manchester City a pierdut pe teren propriu, cu  2-1, în faţa lui Chelsea, meci din etapa a 35-a din Premier League. Cele două echipe se vor duela şi în ultimul act al Ligii Campionilor, la 29 mai, la Istanbul.

City a deschis scorul în minutul 44, prin Sterling şi putea avea 2-0 la pauză, dar Kun Aguero a ratat un penalty. Ziyech a egalat (63) şi Maros Alonso a adus victoria în prelungiri pentru Chelsea.

Faţă de returul cu PSG, Guardiola a schimbat 9 titulari pentru jocul cu Chelsea, în timp ce Tuchel a operat şi el 4 modificări în primul 11 faţă de manşa a doua a semifinalei cu Real Madrid.

Dacă ar fi câştigat cu Chelsea, City putea sărbători câştigarea titlului. “Cetăţenii” sunt lideri, iar Chelsea este pe locul 3.