Cupa Mondială: Pepe – marcator la 39 de ani!

0
313

Scufundând Elveţia (6-1) pe Lusail Stadium (83.720 spectatori) Portugalia s-a calificat pentru sferturile de finală ale competiţiei, unde va întâlni revelaţia ediţiei, echipa Marocului. Elveţia a suferit de la început până la sfârşit. A fost meciul selecţionerului Fernando Santos, care a avut curajul să nu-l titularizeze pe Cristiano Ronaldo şi să-l trimită pe teren pe atacantul echipei Benfica Lisabona, Goncalo Ramos (21 ani – 9 goluri în 11 meciuri în campionat) autorul unei triple la prima apariţie în 11-le de bază. Statisticile spun că doar Miroslav Klose în 2002 a mai reuşit o asemenea performanţă. Cu această victorie categorică Portugalia a demonstrat că poate câştiga şi fără starul său. A fost pentru prima dată după 2008, când Cristiano Ronaldo a fost înlocuit la un turneu major, în echipa Portugaliei, punând capăt unei serii de 31 de titularizări. Un alt fapt al partidei menţionate, care va fi reţinut de statisticile fotbalului este acela, că Pepe (căpitanul echipei – 132 selecţii) în vârstă de 39 de ani a marcat cu capul, reluând balonul din centrarea lui Bruno Fernandez. Portugalia atinge sferturile de finală ale CM pentru a 3-a oară după 1966 şi 2006. La 12 iunie a.c. în Liga A a Ligii Naţiunilor, Elveţia câştiga (1-0) prin golul lui Haris Seferovic (min. 1), dar un meci nu seamănă cu altul.