Ştiinţa, prestaţie jalnică şi în ultimul amical din Austria

0
941

Prestaţiile extrem de slabe etalate de Universitatea Craiova în meciurile amicale din stagiul din Austria s-au reflectat, în cele din urmă, şi într-un rezultat, în chiar ultima partidă de verificare. Formaţia antrenată de Laszlo Balint, care nu pierduse în precedentele jocuri, deşi jucase slab, la limita ridicolului, a pierdut cu 3-2 contra lui WSG Tirol, echipă care a evoluat în play-out-ul campionatului austriac, dar care a surclasat din toate punctele de vedere, în prima repriză, echipa lui Gyusi. Deşi au avut la dispoziţie numai 33 de minute, fiindcă atât a durat prima repriză, cei de la Tirol au avut destul timp să se distreze cu formula de bază a lui Laszlo Balint, marcând de trei ori şi având multe alte ocazii mari de a mai înscrie. Cu toate “vedetele” pe teren, în special “magicienii de la mijloc”, Mateiu şi Creţu, jucători care au reuşit să păcălească fotbalul ani buni, Universitatea a fost depăşită complet în prima repriză de formaţia al cărei lot este cotat la mai puţin de 7 milioane de euro. Când austriecii au trimis pe teren rezervele, după pauză, presiunea acestora a scăzut, iar Andrei Ivan a redus diferenţa ruşinoasă, în urma unui corner şi dintr-un penalty.

Universitatea Craiova culege ce a semănat, alungând un antrenor, Laurenţiu Reghecampf, care a readus spectacolul în Bănie, pentru a semna cu un tehnician care s-a remarcat în mod deosebit când a fost eliminat din Cupa României de Filiaşi. Şi, ca să-i dea o mână de ajutor tehnicianului fără CV şi fără vreo idee de joc, oficialii clubului din Bănie i-au adus numai doi jucători noi, doi fundaşi aproape de retragerea din activitate, care nici nu au apărut vreun minut în stagiul din Austria. Cu un buget halucinant anunţat, de 12,5 milioane de euro, Ştiinţa nu are nici măcar un mijlocaş decent în lot, unul care să salveze aparenţele, să mascheze lipsa de idei, să acopere absenţa oricărei strategii de joc. Ştiinţa nu a adunat 5 ocazii de gol în ultimele 4 amicale din Austria, marcând din nişte penalty-uri sau pe gafe uluitoare ale adversarilor. Se întrevede un sezon chinuitorm iar Gyusi are şanse mari să nu prindă nici exilul echipei la Severin, prevăzut pentru luna august.

WSG Tirol – Universitatea Craiova 3-2 (s-au jucat 2 reprize de câte 33 de minute)

Au marcat: Zan Rogelj (18, 26), Sandi Ogrinec (20) – Andrei Ivan (47, 53).

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Căpăţână, Papp, Screciu, Vătăjelu – Mateiu, Creţu, Gustavo (45 Markovic) – Baiaram, Koljic, Ivan (55 Danciu).

WSG Tirol: Oswald – Jaunegg, Behounek, Stumberger, Schulz – Rogelj, Naschberger, Ustundag, Skrbo – Rinaldi, Ogrinec. Au intrat: Schermer – Ranacher, Geris, Tomic, Blume, Forst, Prica.

În precedentele meciuri de verificare din Austria, Universitatea Craiova a înregistrat următoarele rezultate: 4-1 cu Arminia Bielefeld (retrogradată din Bundesliga), 1-1, cu FK Qarabag (campioana Azerbaidjanului), 1-0 cu FC Heidenheim (locul 6 în Zweite Bundesliga) şi 1-1 cu Al Duhail, vicecampioana Qatarului. Universitatea Craiova debutează în noua ediţie a Superligii, vineri, 15 iulie, de la ora 21.30, pe „Ion Oblemenco”, împotriva lui Sepsi OSK.