Wimbledon: Soliditatea mentală a lui „Nole”

0
677

A fost o finală fabuloasă, de înalt nivel tehnic, întinsă pe durata a cinci seturi (3 ore şi 56 de minute). Novak Djokovic şi-a adjudecat primul trofeu la acest nivel după Open Australia, la începutul anului trecut. Se impusese în urmă cu trei ani „în templul” All England Club. Dar anul trecut se înclinase în faţa scoţianului Andy Murray. Helvetul Roger Federer viza în finala de ieri al optulea trofeu pe iarba londoneză. A prins o zi mare, dacă avem în vedere cei 29 de aşi realizaţi. Partida a devenit nebună în setul patru, când Novak Djokovic a avut 5-2 şi deznodământul părea deja clar. Federer, sub ochii soţiei Mirka şi a antrenorului Stefan Edberg, s-a lansat într-o magnifică cursă de recuperare, cum nu s-a mai văzut, câştigând setul cu 7-5. A fost un set extraordinar, cum se felicita şi Federer la sfârşitul meciului. Setul decisiv a fost de fapt o victorie a lui Novak Djokovic asupra sa însuşi. O victorie a mentalului său ranforsat, se afirmă, prin colaborarea cu fosta glorie a tenisului, Boris Becker, de şapte ori finalist la Wimbledon şi de trei ori câştigător. „Este finala mea de Mare Şlem cea mai specială, crucială pentru cariera mea fiindcă mi-am dorit enorm acest titlu. Merit câteva săptămâni de repaus pentru a le petrece cu viitoarea mea soţie şi familia mea”. Se va vorbi despre această finală multă vreme. Federer conduce pentru moment 18-16 în faţa lui Djokovic. Cel mai titrat jucător din toate timpurile, cu 17 trofee, a ratat ieri ocazia de a deveni primul tenismen, care a câştigat de opt ori turneul londonez. De partea cealaltă, „Nole”, după o semifinală încinsă cu talentatul Grigor Dimitrov, cu destule semnale de inconstanţă a regăsit resursele de a repurta turneul londonez. La fizionomia partidei a contat puterea de concentrare mai mare, în setul cinci, când Novak Djokovic ne-a reamintit că este cel mai iubit sârb din ţara sa.