Bundesliga: Leverkusen – 16 puncte avans

0
152

Bayer Leverkusen a câştigat şi la Berlin, în faţa celor de la Union (locul 12 în clasament) şi are acum 16 puncte avans faţă de Bayern Munchen, învinsă surprinzător de Heidenheim, după ce a condus cu 2-0. Bayern Munchen a aruncat prosopul în lupta pentru titlu şi echipa se află pe un butoi de pulbere înaintea partidei din sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu Arsenal Londra. Thomas Tuchel mai are de suferit până la finalul campionatului. Unicul gol al celor de la Leverkusen a fost marcat de Florian Wirtz (min. 45+8 – pen.), în urma unui fault comis de Christopher Trimmel. În partida de pe Voith Arena (15.000 spectatori) Bayern Munchen a condus la pauză (2-0) prin golurile lui Kane (min. 38) şi Gnabri (min. 45) pentru a se prăbuşi în repriza secundă, când Sesa (min. 50) şi Kleindiest (min. 51, 79) au întors rezultatul creând senzaţie. Alte rezultate: Eintracht Frankfurt – Werder 1-1, Friburg – RB Leipzig 1-4, Koln – Bochum 2-1, Maintz – Darmstadt 4-0, Borussia Dortmund – Stuttgart 0-1.