Universitatea are şanse minime să evite retrogradarea după eşecul de aseară – Paradiţi de Paraschiv

Oţelul Galaţi – Universitatea Craiova 2-1

Au marcat: Paraschiv ’23, ’42 / Subotici ’52

Stadion: „Oţelul”, specatori: 14.000

Oţelul: Grahovac – Râpă, Costin, Perendja, Sălăgeanu – Giurgiu, Filip – Antal, Viglianti (’76 Ibeh), S. Ilie (’46 Iorga) – Paraschiv (’60 Pena). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Universitatea: S. Lung jr. – Dănănae, Zoro, Gugu, Buşu – Prepeliţă, D. Stoica, Ologu (’76 Fl. Costea) – Stoianof (’49 Buleică), Dina (’46 M. Costea) – Subotici. Antrenor: Aurel Ţicleanu.

Arbitri: Marius Avram – Radu Iulian, Mircea Orbuleţ (toţi din Bucureşti). Rezervă: Ionel Ivan (Brăila).

Observatori: George Ionescu, Daniel Prodan (ambii din Bucureşti)

Cartonaş galben: Zoro ’50.

La cât de puţine succese a obţinut în acest retur, se presupunea că Ştiinţa trebuia să ţină cu dinţii de „echipa câştigătoare care nu se schimbă”. Craiovenii au ajuns însă la sărbătoarea inaugurării nocturnei şi probabil a titlului la Galaţi cu o formulă modificată sensibil faţă de victoria cu Urziceniul, care fusese asumată de „ecsul” Reghecampf. Totuşi, fraţii Costea au rămas pe bancă, dar Prepeliţă, Dina şi Ologu au ţâşnit din primul minut pe teren, în timp ce Firţulescu a fost lăsat la vatră pe motiv că este „semnat” de Ana Maria Prodan. O formulă ofensivă însuşită de silitorul Ţicleanu, ajuns şi el pe tărâmul unde i s-a dat în premieră pe mână o echipă, care a fost însă depăşită prea uşor în prima repriză de Gabi Paraschiv. Veteranul Oţelului a reuşit o dublă la revenirea după accidentare şi a repus pe primul loc echipa de la Dunăre până la pauză. În minutul 23 Viglianti a plecat dintr-o poziţie suspectă şi l-a servit ca la antrenament pe „decarul” gălăţean pentru deschiderea scorului. Majorarea a venit peste 20 de minute, după o fază în care Paraschiv i-a maimuţărit prin careu pe Gugu, Dănănae şi Lung. Atacantul Oţelului plecase tot dintr-o poziţie dubioasă, confirmând faptul că echipa lui Marius Stan este cea mai „ferită” de arbitri în acest sezon. Trupa lui Mititelu şi a „copiilor, copiilor, copiilor” săi nu a mişcat în front în prima parte, doar Subotici luptându-se din greu cu masivii stoperi ai gazdelor. Helveto-bosniacul a şi readus speranţa pentru alb-albaştri imediat după pauză speculând gafa de începător a pleşuvului Costin în urma centrării lui Ologu. Semnul revenirii a fost dat însă de Mihai Costea, care a panicat defensiva gălăţeană după intrarea în joc în locul „alegătorului” Dina. Oaspeţii au fost mult mai incisivi, încercând să scoată punctul care să-i păstreze la 3 puncte de Bistriţa, însă Galaţiul s-a organizat bine, atentă să-şi conserve şanse uriaşe de a realiza cea mai mare performanţă din istoria echipei. Costea senior a intrat şi el pentru ultimul sfert de oră şi a avut marea şansă a egalării, dar lovitura sa de cap la centrarea lui Stoica a trecut paralel cu poarta lui Grahovac. S-a terminat 2-1, iar cei 14.000 de moldoveni luminaţi în premieră pe arena proprie au scandat „Campionii, campionii”, rezervând şi Universităţii urarea „B-ul, B-ul”! În sectorul galeriei craiovene, doar câţiva fani din brigada  „Hardcore crew” au asistat la pasul decisiv spre a doua retrogradare a Ştiinţei.