Volei, Divizia A1 – Trei succese consecutive pentru voleibaliştii craioveni

0
307

Echipa masculină de volei SCM Craiova se află într-o formă foarte bună, iar în etapa a 16-a a Diviziei A1 a reuşit o victorie importantă, scor 3-1, pe teren propriu, în faţa ocupantei locului 4, LPS Piatra Neamţ. Deşi au pierdut primul set, 21-25, craiovenii nu s-au demoralizat şi le-au câştigat pe următoarele 3: 26-24, 25-14, 25-20. Setul al doilea a fost momentul-cheie al jocului. După ce au fost conduşi în permanenţă, băieţii lui Dănuţ Pascu au egalat la 22 şi s-au impus în prelungiri, dezlăţuindu-se în următoarele două seturi, adjudecate clar. Antrenorii Dănuţ Pascu şi Claudiu Mitru au folosit juctorii: Laurenţiu Vânătoru (căpitan), Marius Ciortea, Adrian Briscan, Marian Bala, Ionut Ion, Filip Todor şi Milos Gavrilovic (libero); au mai evoluat Nicolae Ghionea; Ionuţ Teleleu, Ionut Rus şi Cristian Pop. “Ne aşteptam la un meci foarte greu, Piatra Neamţ este o echipă redutabilă, o echipă cu pretenţii în campionatul acesta. Noi veneam după două victorii legate şi speram să facem un joc bun şi să câştigăm. Am jucat bine, am câştigat şi nu pot decât să mă bucur deoarece, pentru prima dată în acest campionat, reuşim să facem trei victorii consecutive şi sper să nu ne oprim aici” a declarat Dănuţ Pascu la final. SCM Craiova a rămas pe locul 9, având 21 de puncte.