Victorie in extremis, din penalty, a Barcelonei

0
251

Condusă cu 1-0 la pauză de Las Palmas, FC Barcelona a revenit şi s-a impus cu 2-1, în Canare, în ultimul meci al etapei a 19-a din La Liga. Fostul atacant al catalanilor, Munir El-Haddad, a deschis scorul în minutul 12, din pasa unui alt fost jucător al Barcei, Sandro Ramirez. Ferran Torres a egalat în minutul 55, pentru ca golul victoriei să fie reuşit de Ilkay Gundogan, dintr-un penalty obţinut tot de el, în minutul 90+3. Ultima achiziţie a campioanei Spaniei, Vitor Roque, a debutat în acest meci, intrând în minutul 78 în locul lui Lewandowski, şi a ratat două mari ocazii în prelungiri.  În clasament, FC Barcelona este pe locul 3, cu 41 de puncte, la 7 puncte de primele două clasate, Real Madrid şi Girona.