PSG – Lyon, finala Cupei Franţei

0
236

PSG – Lyon se vor duela în finala Cupei Franţei. În semifinale, PSG a învins-o pe Parc de Prices pe Rennes, scor 1-0, graţie golului marcat de Kylian Mbappe (40), la câteva minute după ce tot viitorul jucător al lui Real Madrid ratase un penalty, apărat de Mandanda. PSG este în cursă pentru triplă, conducând detaşat şi în campionat, iar în Champions League dispută sferturile, cu FC Barcelona.

Lyon a avut misiune uşoară în semifinale, 3-0 acasă, cu divizionara secundă Valenciennes, goluri: Lacazette 51 (penalty) şi 57 şi Gift Orban (75).

PSG a cucerit Cupa Franţei de 14 ori, iar Lyon de cinci ori. Finala se va juca pe stadionul Pierre Mauroy din Villeneuve d’Ascq, în apropiere de Lille, în condiţiile în care Stade de France este în modernizare pentru Jocurile Olimpice din vară.