Bundesliga: Bayern Munchen revine de la 0-2 cu Mainz

0
544

Condusă cu 2-0 la pauză, pe teren propriu, de Mainz, prin golurile realizate de Jonathan Bunkardt (min. 32) şi A. Hack (min. 44) şi doar intervenţia lui Manuel Neuer la Danny Ladze a făcut ca diferenţa să nu fie de 3 goluri, Bayern Munchen a avut o revenire spectaculoasă în repriza secundă. După pauză Benjamin Pavard a fost înlocuit de Leon Goretzka, iar Jerome Boateng cu Niklas Sulle şi jocul s-a schimbat. J. Kimmich (min. 50), L. Sane (min. 56), N. Sulle (min. 70) şi Robert Lewandowski (min. 76 –pen. şi 83) au fost marcatorii. Inspiraţia lui Hans Dieter Flick poate fi considerată decisivă, şi graţie ei Bayern Munchen a revenit pe primul loc în clasament. S-a accidentat în schimb Gnabry, ceea ce ar putea constitui o pierdere însemnată pentru echipa bavareză. Într-o altă partidă Borussia Dortmund – Wolsburg 2-0.