Cupa Mondială: Germania se impune, dar în prelungiri

0
311

În mare dificultate, în faţa Algeriei, care şi-a jucat cu curaj şansa, Germania s-a impus în prelungiri, după un meci pasionant (2-1). În sferturi, oamenii lui Joachim Low vor întâlni Franţa. Din 1954, Germania a ajuns de fiecare dată în optimile Cupei Mondiale. De această dată, absenţa lui Hummels în sistemul defensiv, îmbolnăvit, dar şi indisponibilitatea lui Podolski, accidentat, la care s-a adăugat lipsa de formă a lui Ozil şi chiar Gotze, a creat dificultăţi echipei germane. A fost nevoie de o inspiraţie, cam rară, a lui Joachim Low, de a-l introduce pe Schurrle la pauză şi totul s-a schimbat. Jucătorul lui Chelsea a fost aproape de gol în minutul 48 , dar şi 80, când Belkalem a salvat de pe linia porţii, după ce, până atunci, portarul algerian Rais M’Bohli se dovedise imperial. A fost o partidă pe alocuri incredibilă şi algerienii au părut tot timpul montaţi de isprava lor din 1982, în faţa aceluiaşi adversar. Golurile au fost marcate de Schurrle (min. 92), Ozil (min. 120) şi Djabou (min. 121). Atât de mare a fost presiunea echipei germane încât în multe momente ale partidei, Manuel Neuer, portarul lui Bayern, a evoluat pe postul de libero, în această postură el având o intervenţie prin alunecare la Slimani, chiar în minutul 9. Din păcate Mondialul s-a terminat pentru germanul Skodran Mustafi, accidentat în minutul 70 şi declarat „out” pentru restul turneului. Apărătorul lui Sampdoria va fi indisponibil în următoarele două sau trei săptămâni, a spus selecţionerul Joachim Low.